Přihlásit
Golfová společnost Újezd n.L. a Klánovice
 
 
 

Formáty her

 
FORMÁTY GOLFOVÝCH HER!
 
Bavte se golfem!
když Dr. Frank Stableford v roce 1932 poprvé v soutěžní hře (Wallasey Golf Club, ENG) použil systém netto bodů podle hendikepu, zřejmě netušil, co tato "modla" udělá s amatérskými golfisty (hlavně v Čechách ...). Hrát "na stejbly" je stejné, jako kdybych běžel stovku s Boltem a dal si bloky 50m od cíle. (doufám, že by to stačilo ...). Namítnete, že dostihy se taky běhají s hendikepem, že boxeři mají své váhové kategorie, ale upřímně, kolem těchto sportů se v sázkách točí takové peníze, že sázky na jasné vítěze by asi neměly smysl ...
Buďte golfisty tělem i duší, bavte se golfem a hrajte na rány ... Vytvořte si týmy hráčů s rozdílnou výkonností nebo zkrátka víc trénujte a hrajte! Nabízíme Vám spoustu sportovních i zábavných formátů.
 
Jamkovka
Tímto formátem začal soutěžní golf ... Pro naše sdružení to je jeden z vrcholů sezóny.
Hraje se bez vyrovnání hendikepů. Princip je stejný jako v tenisovém turnaji - 16, 32 nebo 64 hráčů je nalosováno do pavouka. Z celkového počtu hráčů je polovina nasazena tak, aby se nejlepší hráči měli možnost utkat až ve finále ...
Kdo zahraje na jamce nižší číslo, získává jamku. Hraje se na 18 jamek nebo dále, až do rozhodnutí.
Výsledek zápasu se zapisuje ve formátu "3 a 2", tedy: hráč vyhrál o 3 jamky, přičemž 2 zbývaly do osmnácti.
 
Jamkovka "GSUK"
Tenhle formát používáme při soutěžích týmů (Jih vs. Sever nebo Dívčí válka). Nejde o body za vyhrané zápasy, ale o celkový počet jamek, které jeden, nebo druhý tým, vyhrají v jednotlivých zápasech. Zápasy se hrají na 18 jamek (mohou skončit remízou, nepokračuje se ve hře ...).
Když jeden z hráčů prohrává po "čtrnáctce"o pět jamek, zápas nekončí, protože může zbylé jamky vyhrát a týmu tak přinese do celkového součtu rozdíl "jen" jedné jamky ...
 
Chapman
hraje se ve dvojicích. Oba hráči zahrají svou první ránu ze svého odpaliště. Na druhou ránu si míče vymění. Po druhé ráně se rozhodnou, kterým míčem budou střídavě pokračovat (klasický Foursome) až do jamky (třetí ránu hraje hráč, který vybraný míč uvedl do hry).
 
Eclectic
Hrají nejčastěji jednotlivci. Po odehraných dvou osmnáctkách, dvou nebo čtyřech devítkách vybere hráč nejlepší výsledek na každé jamce a ten se mu započítá do výsledku.
  
Texas Scramble
nejčastěji se hraje ve čtyřčlenných týmech, ale hraje se také ve dvojicích. Všichni hráči zahrají první ránu z odpaliště. Ze všech zahraných míčů vyberou nejlépe ležící a z tohoto místa hrají všichni další ránu (v libovolném pořadí, všechny míče lze umístit). Takto hrají až do jamky.
  
Provázkový turnaj
Hráči obdrží provázek dlouhý tolik stopa (britská 30.48 cm, ale pozor: 1 česká stopa: 29.64 cm, moravská: 29.64 cm a slezská: 28.94 cm !!!) , jaký mají hendikep. Kdykoliv během hry může hráč odstřihnout z provázku délku, která odpovídá vzdálenosti míče od jamky. Vítězem je hráč s nejnižším počtem ran. Při shodě ran je vítězem hráč, kterému zbyl nejdelší provázek ...
  
Praporkový
Hráči obdrží na startu praporek se jménem. Ke hře mají k dispozici tolik ran, jaký je par hřiště plus jejich hrací hendikep. Např. ve Mstěticích je par 72, můj hcp je 10,2 tudíž z bílých odpališť mám hrací hcp 14. Celkem mám k dispozici 72+14=86 ran. Tam, kde se zastaví míč po zahrání 86.rány, zapíchnu praporek.
Vítězem je hráč, který se "svými" ranami dojde nejdál (tedy může po 18.jamce pokračovat dál ...)
 
Best & Aggregate (nejlepší výsledek a součet)
Hrají dvě dvojice proti sobě. Všichni čtyři hrají svým míčem své skóre na rány. Po odehrání si dvojice sečte rány - která dvojice má nižší součet má bod. Hráč, který na jamce zahraje nejnižší skóre, získává další bod pro dvojici. Pokud zahraje berdíka, získává body dva. Většinou na devítce a na osmnáctce jsou body zdvojené (česky: "tuplín"). Další bod může dvojice získat za longest drive, nearest to pin nebo podobné další "vloženky". 
  
Picku up sticks ("ukradni hůl")
Zábavné rozšíření jamkového formátu. Hrát mohou dva hráči proti sobě nebo dvě dvojice proti sobě. Hráč, nebo dvojice, který(á) ztratí jamku má právo odebrat soupeři jednu hůl. Pokud příští jamku ztratí soupeř, může si vzít zpět svou hůl, nebo Vám vezme hůl Vaší ... :-) Hráči samozřejmě nesmějí používat ke hře hole soupeřů. 
 
mapka.png
Vytvořeno společností Miovel, 2012